Судењето за „Рекет” одложено за 24 април поради состојбата во затворот „Шутка“

Судењето за случајот „Рекет” продолжува на 24 април, откако денешното рочиште беше одложено поради состојбата со корона вирусот во затворот Шутка.

Случајот се наоѓа во фаза на дополнение на доказна посапка, а на денешното рочиште требало да се презентираат вештачења на ЈО.

– Денешното рочиште се одложи поради состојбата со коронавирусот во Затворот Шутка и треба да продолжи на 24 април. Во фаза сме на изведување на докази од ЈО – вештачења за кои треба да се потврди дали тие вешти лица имаат лиценци и да се пристапи кон изведување на тие вештачења, информираше за МИА, адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев.

На претходните неколку рочишта се презентираа докази од Катица Јанева – искази на обвинители од СЈО, поради што тие беа затворени за јавност

Прочитајте и...  Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Прочитај повеќе

Чулев: Кривична за скопјанец кој на Фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Слободен печат

Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

Слободен печат

„Мајкрософт” ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција

Слободен печат

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Слободен печат

Од новите 35 случаи со Ковид – 19, 22 се од Чаир, Бутел, Аеродром и Шуто Оризари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борел: ЕУ е за задржување на постојните граници на Србија и Косово

Слободен печат

Во Штип се врши масовно тестирање на текстилните работници

Слободен печат

Пендаровски: Партиите беа блиску до договор за датум за избори, но во последните два дена комуникацијата е прекината

Слободен печат

Швајцарија: По компликации од Ковид-19 почина десетмесечно бебе од Македонија

Слободен печат

Џафери: Новите 14 дена се доволни за партиите да го договорат датумот за изборите

Слободен печат

БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Слободен печат