Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

Израелскиот премиер во ноември минатата година беше обвинет за измама, злоупотреба на довербата и земање на мито во три случаи поврзани со трговија на политички услуги во замена за позитивно известување за него во медиумите и земање на мито од богати пријатели.

Судењето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за корупција ќе почне на 17 март, две недели по изборите, соопшти денеска Министерството за правда.

Како што се наведува во соопштението, Нетанјаху ќе мора да присуствува на рочиштето на кои ќе биде прочитано обвинението против него.

Нетанјаху го негира обвинувањето и кон крајот на минатиот месец изјави дека го повлекува барањето за добивање на имунитет во Парламентот од кривично гонење поради обвиненијата за корупција.

Израелскиот премиер во ноември минатата година беше обвинет за измама, злоупотреба на довербата и земање на мито во три случаи поврзани со трговија на политички услуги во замена за позитивно известување за него во медиумите и земање на мито од богати пријатели.

Прочитајте и...  Арслани: Во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе карантин како во Дебар

Прочитај повеќе

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат

Геостратешки надмудрувања на Кина и САД за доминација во светот по завршувањето на пандемијата

Дејан Андоновиќ

Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ се позитивни на коронавирус

Слободен печат

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Слободен печат

Трамп: Очекувам Саудиска Арабија и Русија да постигнат договор за производството на нафта

Слободен печат

Стејт департмент: Руската медицинска опрема е купена, не е подарок (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмногу снег во Битола, најстудено во Маврово

МИА Агенција

Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Алек Стојковски

Здравствениот систем подготвен за пикот од епидемијата што се очекува на крајот на април

МИА Агенција

Позитивните на тестот за коронавирусот од Систина, ќе мора да се тестираат и во ИЈЗ

МИА Агенција

Дали Турција ќе стане новата Италија?

Слободен печат

Лазаревиќ упати порака преку својата виолина: Седете дома за себе, за нас, за сите (ВИДЕО)

Слободен печат