Судар на два авиона на главниот аеродром во Дубаи

Фото: EPA-EFE/ALI HAIDER

Два патнички авиона утрово се судрија на пистата на Меѓународниот аеродром во Дубаи,  во инцидентот нема повредени луѓе.

Се судрија авион на нискобуџетната компанија ФлајДубаи (FlyDubai) и на компанијата Галф ер (Gulf Air) со седиште во Бахреин.

Компанијата ФлајДубаи соопшти дека еден од нејзините авиони Боинг 737-800, што требало да полета за Киргистан имал „мал инциент” и бил принуден да се врати на почетната позиција, а патниците полетале шест ччаса подоцна. Во судирот оштетен е врвот на едно од крилата на авионот.

Додека компанијата Галф ер соопшти дека нејзиниот авион е оштетен во задниот дел.

Управата на Меѓународниот аеродром во Дубаи, најпрометниот аеродром пред пандемијата со Ковид-19, соопшти дека поради судирот биле принудени да затворат една од своите две писти на два часа.

Видео на денот