Суд во Јапонија ги прогласи истополовите бракови за „неуставна ситуација“

Јапонија ЛГБТИ+/ Фото Motoo Naka/AFLO / AFLO / Profimedia

Јапонскиот окружен суд Фукуока денеска пресуди дека забраната за истополови бракови е „неуставна ситуација“, во комплицирана пресуда што не ги исполни очекувањата на активистите за правата на ЛГБТИ+ заедницата, пренесува „Ројтерс“.

Одлуката на судот во Фукуока ја повтори претходната одлука на Окружниот суд во Токио, кој утврди дека недостатокот на брачна еднаквост е „неуставна ситуација“, но не го прогласи за директно прекршување.

Одлуката дојде една недела откако Окружниот суд во Нагоја пресуди дека забраната за истополови бракови е неуставна, со што ги подигна надежите на ЛГБТИ+ заедницата во Јапонија, единствената земја од Групата седум (Г7) која не дозволува истополови свадби.

Одлуката на Окружниот суд Нагоја беше втора што ја прогласи забраната за истополови бракови за неуставна, од пет случаи во изминатите две години, што веројатно ќе го зголеми притисокот за промена на уставот на Јапонија, кој вели дека бракот е заедница меѓу маж и жена.

Минатогодишната пресуда на Окружниот суд во Осака ја прогласи забраната за истополови бракови за уставна и е во спротивност со пресудата од 2021 година на Окружниот суд Сапоро, која ја прогласи забраната за истополови бракови за неуставна.

Судот во Токио подоцна ја потврди забраната за истополови бракови, но рече дека недостатокот на правна заштита за истополовите синдикати ги крши нивните човекови права.

Пресудите сигнализираат колку прашањето останува поделено во Јапонија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот