Субвенциите за велосипед и тротинет предизвикаа гужва пред бараките на Град Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Град Скопје денес ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година.

Поради тоа редица граѓани се собраа пред бараќите на Град Скопје, со цел да поднесат барање за добивање на субвенција за купување на еден велосипед, а истото важи и за субвенција за електричен тротинет. Луѓето во редица со заштитни маски стојат во ред, а редар контролира кој може да влезе.

Градот Скопје апелира граѓаните да ја држат потребната дистанца, да носат заштитна опрема и да имаат трпение додека чекаат да ја предадат потребната документација за добивање субвенции.

Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50 отсто од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, и 30 отсто од вредноста на електричниот тротинет, но не повеќе од 7.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход.

Прочитајте и...  Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески
Фото: Слободен печат / Драган Митрески

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат