Суарез сака му се „одмазди“ на Куман со целосна почит кон Барса

Уругваецот Луис Суарез со Атлетико ја брани титулата во „Ла Лига“/Мадрид, Шпанија/21 септември 2021 година/фото: EPA-EFE/KIKO HUESCA

Феноменалниот Уругваец беше буквално исфрлен од „Камп Ноу“, по што направи трансфер во Атлетико Мадрид со кој ја освои титулата во шпанската „Ла Лига“ минатата сезона.

Луис Суарез за каталонскиот „Спорт“ зборуваше за тренерот на Барселона, Роналд Куман и моменталната ситуација во клубот:

– Куман ме третираше како да имав 15 години, а Бартомеу (екс претседател на ФК Барселона) ја претставуваше соблекувалната како да сум штетен за тимот. Ме исфрлија од тимот и ме испратија да тренирам одделно од другите.

Тензиите помеѓу Лапорта и Куман се штетни за играчите. За среќа, Барса има многу таленти во тимот и лесно може да се излезе од оваа ситуација. Јас би му препорачал на Чави да почека. Ова не е вистинското време да дојде во клубот. Тој е паметен човек и треба да го чека вистинскиот момент – рече Суарез.

Тотална катастрофа: Куман засега е сигурен на клупата бидејќи Барселона има само 2.9 милиони евра за нов стручен штаб

Уругваецот ќе биде на теренот против Барса во сабота и очајно сака да победи.

– Сакам да победам во сабота. Сакам да постигнам гол, и доколку тоа се случи, нема да славам од почит кон Барселона – вели Суарез.

Искусниот Уругваец го носеше дресот на каталонскиот клуб шест години. Играше на 283 натпревари и постигна 198 голови. Треба да се напомене дека Куман нема да биде на клупата на Барселона на дербито против Атлетико поради црвениот картон кој го доби на дуелот со Кадиз бидејќи имаше приговор кон четвртиот судија.

Натпреварот помеѓу Атлетико Мадрид и Барселона ќе се одигра в сабота (2 октомври) со почеток од 21.00 часот на стадионот „Ванда Метрополитано“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот