Студијата покажува дека третата доза на Фазјер е 86 % ефикасна кај лица постари од 60 години

Фајзер / Бионтек вакцина против коронавирус / Фото: EPA-EFE/BIONTECH SE

Студија направена во Израел покажува дека третата доза на вакцина Фајзер против ковид -19 е ефикасна 86 проценти кај луѓе постари од 60 години, објави здравствената организација Макаби.

Резултатот од ефективноста на третата доза на произведената вакцина Бионтек покажа ефикасност во споредба со резултатите на луѓето кои примиле две дози, пишува Ројтерс.

Здравствените услуги на Макаби, која опфаќа една четвртина од 9,3 милиони луѓе во земјата, ги спореди резултатите од 149.144 лица постари од 60 години кои ја добиле третата доза пред најмалку една недела со оние кои добиле само две дози во периодот од јануари до февруари од кои има 675.630.

Потсетуваме од тврдењата на Фајзер дека нивната трета доза на вакцина, како дополнителен засилувач на имунитетот, е поефикасна против многу заразна варијанта на делта на коронавирус, покажаа првите податоци од тековната студија, доставени до американската ФДУ.

Видео на денот