Студија откри: Ова е идеалната разлика во години за успешна љубовна врска

Леонардо Дикаприо и Бар Рафаели / Емануел и Брижит Макрон / Фото: EPA/ANDREW GOMBERT/YOAN VALAT

Иако многумина знаат да кажат дека „љубовта е слепа“, една нова студија посветена на љубовните односи покажа дека разликата во возраста на партнерите може да одигра важна улога во тоа дали и колку ќе биде успешна нивната врска.

Актерот Леонардо Дикаприо (48) е познат по своите избори кога станува збор за љубовните партнерки, односно сите знаат дека претпочита помлади девојки – не постари од 25 години. Од друга страна, постојат и мажи како францускиот претседател Емануел Макрон, кој има 45 години, а е во брак со 70-годишната Брижит Макрон.

Овие два примера се доказ дека меѓу нас има секакви парови и дека преференците на луѓето се разнолики. Но, новото истражување на универзитетот Емори во САД тврди дека колку е поголема разликата во годините меѓу партнерите, толку се поголеми шансите тие да раскинат.

Фото: Pexels/vjapratama

Истражувањето, во кое биле опфатени 3.000 испитаници, покажа дека паровите со петгодишна разлика во возраста имаат 18 отсто поголеми шанси да раскинат од оние кои се составени од партнери на иста возраст. Интересно е тоа што таа бројка скокнала на 39 отсто за паровите со десетгодишна разлика во возраста. За оние со 20 години разлика во возраста, истражувањето предвидува дека постои 95 проценти веројатност да раскинат.

Па, која би била идеалната разлика во годините?

Научниците веруваат дека најмали шанси да раскинат имаат паровите со разлика од само една година, односно само три проценти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот