Студија: Израелските научници открија како ракот на панкреас се шири и убива

Клетки на рак на панкреасот / Фото: Unsplash

Истражувачите од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим открија дека промените во обработката на молекулите на РНК – а не генетските промени во ДНК – предизвикуваат туморите на дукталниот аденокарцином на панкреасот (ПДА) да станат метастатски, ширејќи се на други делови од телото.

Оваа мултинационална лабораториска студија беше спроведена во соработка со Медицинскиот центар Шеба при Универзитетот Тел Хашомер и Бар-Илан (БИУ) во Рамат Ган; Универзитетот Корнел и лабораторијата Cold Spring Harbor во Њујорк; и Универзитетот во Торонто во Канада.

Објавено во престижното списание Nature под наслов „RBFOX2 модулира метастатски потпис на алтернативно спојување кај ракот на панкреасот“, студијата ја водеше докторантката Амина Џбара од истражувачката група на Медицинскиот факултет на проф. Ротем Карни.

Изучување на ракот на панкреас

Ракот на панкреасот сочинува околу 3% од сите видови на рак во западните земји и околу 7% од сите смртни случаи од рак. Тоа е малку почеста кај мажите отколку кај жените. Помалку од еден од 10 преживуваат повеќе од неколку години. Како еден од најсмртоносните видови на рак, се карактеризира со агресивна локална инвазија и метастатско ширење. Иако генетските мутации на двигателот се зачувани за време на прогресијата на PDA, ниту една специфична мутација не е во корелација со дисеминацијата на метастазите.

Оценувајќи околу 400 примероци на тумор на PDA, и метастатски и не, истражувачите открија дека централниот протеин што ја контролира обработката на РНК, RBFOX2, е деградиран и присутен во многу пониски нивоа во метастазите.

„Нашите уникатни наоди покажуваат дека исчезнувањето на протеинот RBFOX2 предизвикува стотици гени да произведуваат РНК и протеини на поинаков начин, што придонесува за инвазивните способности на клетките на ракот. Откривме дека враќањето на RBFOX2 во метастатски клетки на PDA го инхибира формирањето на метастази, додека елиминацијата на RBFOX2 во неметастатичните PDA клетки го стимулира формирањето на метастази на рак на панкреасот“, објасни Карни.

Студијата покажува дека исчезнувањето на RBFOX2 специфично влијае на група гени кои ја контролираат организацијата на клеточниот скелет и се важни за подвижноста и инвазивната способност на клетките.

„За прв пат, овие наоди од истражувањето ја објаснуваат молекуларната (негенетска) основа со која клетките на ракот на панкреасот стануваат метастатски. Покрај тоа, наодите нудат две можни опции за третман на метастатски карцином на панкреасот: или познат лек кој инхибира процес кој е засегнат од RBFOX2 или терапија базирана на РНК која интервенира во обработката на специфичните РНК погодени од RBFOX2“, рече Карни.

Додека користеле лек кој моментално е достапен за лекување на пациенти со трансплантација на органи, кој ја инхибира активноста на оваа група гени, истражувачите откриле дека е можно да се одложи формирањето на метастази на рак на панкреасот кај модел на глушец. Дополнително, со генетска интервенција во обработката на РНК на гените погодени од RBFOX2, истражувачите покажаа дека е можно да се откаже метастатската способност на клетките на ракот на панкреасот земени од пациентите, така што тие не можат да формираат метастази кога се трансплантираат на глувци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот