Студентите во Белград повторно не и дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот - Слободен печат

Студентите во Белград повторно не и дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот

Ректоратот на Универзитетот во Белград (БУ) и денеска е блокиран, а студентите од организацијата „1 од 5 милиони”, кои се наоѓаат во неговите простории, не сакаат да ги напуштат сè додека не се исполнат нивните барања.

Ректорката Иванка Поповиќ и студентот проректор денеска се обидоа да влезат во просториите на Ректоратот, меѓутоа, на ректорката не и беше дозволен влез.

– Во Ректоратот денеска се обидоа да влезат ректорот и студентот проректор, меѓутоа, ние само нему му дозволивме да влезе и да биде достапен за студентски прашања, изјави Мила Јовановиќ, една од студентите од организацијата „1 од 5 милиони”, која додаде дека блокадата продолжува и натаму.

– Наше основно барање е Ректорот на Универзитетот да испрати на РТС препорака до премиерката Ана Брнабиќ да го разреши министерот Синиша Мали, а наше второ барање е академската година на факултетите да не се нарушува заради одржување на Универзијадата и не се откажуваме од овие барања, изјави Јовановиќ.

Студентите собрани во зградата на Ректоратот повремено добиваат поддршка од политичарите од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС), меѓу кои денеска беа и лидерите на Двери и Демократската партија (ДС), Бошко Обрадовиќ и Зоран Лутовац, кои, како што изјавија „дошле како граѓани да изразат солидарност.”

Ректорката на БУ Иванка Поповиќ изјави дека „не очекува Владата да посредува во разговорите меѓу претставниците на Белградскиот универзитет и студентите кои се во Ректоратот, бидејќи имала директна комуникација” и дека никој од Ректоратот не барал и не планира да побара полициска интервенција.

Таа за „Блиц” изјави дека барањата за разрешување на било кој член на српската Влада, па и за Синиша Мали, не се во надлежност на Универзитетот.

– Засега тешко е да се предвиди кога Ректоратот ќе се деблокира, изјави Поповиќ, наведувајќи дека смета оти блокадата не е најдобриот начин да се покаже поддршка за Универзитетот, како што тврдат студентите кои го блокираа.

Претседателството на Студентската конференција на Универзитетите во Србија денеска ја осуди блокадата на Ректоратот, истакнувајќи дека тоа е кршење на одредбите на српскиот Устав и загрозување на независноста на високообразовна институција како што е БУ.

Причините за блокадата, како што наведоа студентите, се неодговорното однесување на надлежните предводени од министерот за образование Младен Шарчевиќ кон образованието, падот на Универзитетот на списокот на Шангајската листа, нарушување на наставната година заради одржување на Универзијадата, најавата за иселување на студентите од Студентскиот град, одложување на испитите, скратување на годината, недостиг на литература, недостаток на простории за настава на некои факултети, како и разрешување на министерот за финансии Синиша Мали.

Во неделата тие разговараа со ректорката Иванка Поповиќ, но не успеаја да се договорат за нивните барања. Во понеделникот тие ги зедоа клучевите на Ректоратот од обезбедувањето и ја блокира работата на вработените во оваа установа.

Реагирајќи на барањата на студентите собрани во Ректоратот, премиерката Ана Брнабиќ изјави вчера дека нивните барања нема да бидат исполнети и дека Синиша Мали нема да биде разрешен.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

ten − seven =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат