13 C
Скопје

Струмичанката Катица има еден од најубавите дворови во германскиот град Крефелд

46-годишната Катица Атанасова пред четири години го напуштила строгиот центар на Струмица кадешто израснала и живеела, и се преселила во Германија, во градот Крефелд. Куќата ја купиле во ноември, минатата година, па после внатрешното уредување, следело надворешното, односно годинава за првпат Катица со мерак го уредила дворот, заедно со партнерот.  

– Познавања за градинарство и цвеќиња имам веќе 10 години, меѓутоа живеев во стан и имав цвеќиња онолку колку што просторот ми дозволуваше. Поголемо познавање има мојот партнер, кој ми помага во уредувањето на дворот, вели Катица.

По три до четири часа дневно Катица му се посветува на дворот, но смета дека зема време ама не и напор зашто вели дека сè што се прави со љубов и задоволство е лесно. Дворот се простира на 250 квадратни метри.

Ја прашуваме, на што особено е горда во дворот и кои цветови ѝ се слабост, а таа ни одговара:

– Искрено, сите ми се убави, сите имаат некоја посебна енергија, а таа измешана енергија дава убави емоции. Посебно ќе ги издвојам темјанушките, петуниите и маргаритките специфични по своите разновидни нијанси.

Катица е горда на спокојството кое го добива од дворот.

– Тој е како филтер на секој поминат стресен ден, особено во овие две години на пандемија. Инаку, во завршна фаза ни се летниковецот и фонтаната, па навистина ќе бидам горда со нив бидејќи се дело на мојот партнер.

Катица со партнерот

Се согласуваме дека е привилегија да се има толкав и убаво среден двор во Крефелд, бидејќи тоа чини и време и финансии.

Катица е мајка е на два сина (24 и 21 година), моментно е домаќинка бидејќи обврските околу домот и куќата се преголеми. Но за иднина има други планови.

– Размислувам приватно да работам, тука, во Германија, а страста кон градинарството и понатаму останува, како хоби за кое научив многу од мојот партнер и хоби кое заедно го делиме.

 

 

Поврзани вести

ФОТО | Вил Смит сака да ја врати титулата „најдобар фраер“: Актерот започна со вежбање во теретана!

Слободен печат

Доаѓа моќен астро период за пари и љубов: Овие три знаци ги очекува голема среќа за време на младата Месечина

Слободен печат

ФОТО | Холивудските сребрени лисици: Овие актери се позгодни и пошармантни благодарение на седата коса!

Слободен печат

Пред десет години Парис Хилтон предизвика гнев кај јавноста, а дури денес го објасни натписот на нејзината маица „Престанете да бидете сиромашни“

Слободен печат

Експертите го вперија прстот во него: Само еден човек е виновен за заминувањето на Меган и Хари од кралското семејство!

Слободен печат

Направете си нешто вкусно ова попладне – Вкусете го колачето „Маџарица“

Слободен печат

Остави Коментар