Струга ќе добие нов парк

На површина од 1.200 метри квадратни Струга ќе добие нов парк во близина на ракометното игралиште „Женска плажа”. Екипите на јавното претпријатие „Комунално”, како што информира директорот Иќмет Ислами, го расчистиле теренот од сува трева и отпад.

– Хортикултурно се уредува просторот. Ќе бидат засадени околу 150 високо квалитетни садници бор и 30-тина други дрвја, а дополнително ќе биде поставена и мрежа за наводнување во вкупна должина од 1.000 метри со 100 прскалки. Во паркот ќе бидат засадени и сезонски цвеќиња, ќе се постават клупи за седење, како и корпи за отпадоци, изјави Ислами за МИА.

Според него, ова е само еден од парковите, кој ќе бидат изградени на запоставени површини и натрупани со ѓубре, за што од буџетото на претпријатието се издвоени од 600.000 денари.

Прочитајте и...  Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

– Раззеленувањето на градот Струга останува на врвот на приоритетите на ЈП Комунално, подвлече директорот.

Екипите од секторот јавна чистота и јавно градско зеленило, додаде, деновиве активно работат и на хортикултурно уредување на зелените површини меѓу двата коловози на улица „Туристичка”, каде ќе се засадат 30 високо квалитетни дрвја, а ќе биде поставен и нов систем за наводнување капка по капка.

Поврзани вести

ООН: Во Мјанмар денес беа убиени 38 лица и тоа е „најсмртоносниот“ ден од пучот

Илинка Иљоска

Снимка со дрон ги покажува сите последици од разорниот земјотрес во Грција

Илинка Иљоска

Средба на руски Сухој и два американски бомбардера над Балтикот

Слободен печат

Критички извештај на Стејт департментот: Организираниот криминал во Албанија пере пари и придонесува во корпцијата

Слободен печат

Спутник V стана „јаболко на раздорот“ во словачката влада

Слободен печат

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар