8 C
Скопје

СТРОГИ ПРАВИЛА ЗА СТУДЕНТИТЕ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Не смеат намерно да кашлаат, ниту да се шегуваат за коронавирусот

Во Велика Британија, воведени се нови правила на однесување за студентите, кои забрануваат намерно кашлање и шеги поврзани со коронавирусот, пишува БГНЕС.

Тие ризикуваат дисциплинска постапка доколку ги прекршат правилата. Пред отворањето на училишните врати, родителите и учениците беа запознати со новите строги правила на однесување и барањата за социјално дистанцирање. Доколку прекршат некое од правилата дизајнирани да го намалат ризикот од ширење на инфекцијата, децата можат да бидат избркани од училиште и испратени дома.

Некои од најстрогите правила се воведени на Академијата „Арка Александра“ во Хејстингс, Источен Сасекс. Директорот на училиштето Џером Скаф ги претстави новите „црвени линии“ за однесување за време на пандемија на коронавирус. Намерно или злонамерно кашлање и кивање, шега и несоодветни коментари или изјави поврзани со коронавирусот, намерен физички контакт со друго лице, повторено непочитување на упатствата, може да доведе до отстранување на ученикот од процесот на учење за одреден временски период.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Во овие земји од регионот падна првиот снег, на некои планини снежната покривка е дури 15 сантимери

Сериозни дисциплински последици ќе има за секој студент кој „намерно ги игнорира или одбива да ги следи упатствата поврзани со режимот за хигиена и социјалното дистанцирање“. Во такви случаи, родителите треба да очекуваат дека нивното дете може да биде избркано од училиште.

Има правила и за облеката која ја носат студентите, како што е барањето облеката да се пере секој ден и ученикот да носи доволно вода со себе, бидејќи тој нема да може да си ја набави во училиштето.

Поврзани вести

Заев: Мицкоски и душегрижниците прават шамата за да дојдат на власт и ништо друго

Слободен печат

ДПИ: Не се забележани неправилности и големо отстапување за време на „Black Friday”

Слободен печат

Мицевски: Поднесените амандмани се наша реакција на неуставноста и насилничкото носење на Деловникот од страна на СДСМ

Слободен печат

ВИДЕО: Геј оргии, проститутки и детска порнографија – Сите скандали на луѓето блиски до Орбан

Слободен печат

Истражна постапка и притвор за гостиварец за разбојничка кражба

Слободен печат

Грција со непроменет став за европската перспектива на Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар