Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Стравотна тишина владее вечерва по скопските улици и булевари. Откако во 16 часот денеска започна полицискиот час кој ќе трае до 5 часот изутрина, вечерва единствени по улиците кој минуваа се лицата кој одат или се враќаат од своите работни места, а сите нив ги контролираат бројните полициски патроли.

Токму полициското присуство во градов вечерва е со ист број и капацитет како и изминатите вечери откако на сила е полицискиот час. На сите клучни раскрсници има постојани полициски патроли, ги легитимираат сите кои се движат по улица, а истото се однесува и на возачите.

Полицајците со заштитни маски на лицето и медицински ракавици на рацете ги проверуваат дозволите и личните карти на минувачите. Откако ќе минете една проверка, на само изминати неколку стотина метри, без разлика по која улица или булевар се движите ќе наидете на нова патрола. И повторно проверка на документите.

Прочитајте и...  Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Вечерва, иако станува збор за сабота, имаше и такви кој облечени во темна облека, скришум со трчање ги претрчуваа улиците, само да стигнат таму каде наумиле, а да ги избегнат патролите и големите прекршочни и парични казни.

Од нашата вечерна обиколка на градот, но и од разговор со припадниците на полицијата дознаваме дека беспрекорно се почитува полицискиот час во Скопје, а до сега не е регистриран ниту едно нарушување на полицискиот час.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат