Стратешка цел на Путин е системски да ја ослабне ЕУ

Претседателот на Европскиот совет во заминување Доналд Туск изјави дека ги уверувал лидерите на Европската унија дека Русија „ е наш стратешки проблем, а не стратешки партнер”.

-Морав постојано, речиси секоја недела, да ги потсетувам другите дека Русија не е наш стратешки партнер, туку стратешки проблем. Бев дури и означен како мономанијак, бидејќи толку многу бев фокусиран со темата- рече Туск во говорот на Универзитетот во Бриж, пренесува Тасс.

Според него, со тоа сакал да го оддржи европското единство, на кое „агресивната политика на Кремљ” му била главниот предизвик.

-Бев и натаму сум убеден дека во оваа игра не е во прашање само иднината на независноста на Украина и безбедноста на централна Европа, туку и суверенитетот на Европа како политички ентитет. И вооошто не се сомневам дека стратешката цел на Владимир Путин е не само да ја врати контролата врз територијата на поранешниот СССР, туку и систематски да ја ослабне ЕУ, со креирање внатрешни поделби- рече Туск.

Прочитајте и...  Меркел: Европа се соочува со најтешка ситуација во историјата на човештвото

Тој додаде дека неговиот напор на крајот се исплател бидејќи било засилено единството на ЕУ преку санкциите против Русија.

Прочитај повеќе

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, 309 новозаразени

Слободен печат