Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Хрватскиот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) по пат на Метеоаларм денеска издаде портокалово предупредување за регионот на Риека и Истра.

Големо невреме ја зафати Истра попладнево, и тоа најпрово западниот брег на полуостровот.

Во текот на денот на подрачјето на Истра имало локални врнежи, но попладнето се развило во невреме на море, кое потоа ја зафати Италија и поширокото подрачје на Риека.

Во Умаг се мини торнадо рушело стебла.

Хрватскиот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) по пат на Метеоаларм денеска издаде портокалово предупредување за регионот на Риека и Истра.

„Бидете подготвени на посилни грмежи кои можат да предизвикаат голема штета и да не заштитат од молњи. Можни се оштетувања на имотот и на дрвјата. Можни не надојдени поплави, силни удари од ветер и град како и прекини во сообраќајот на море, предупредија од ДХМЗ.

Прочитајте и...  Бугарија осуди двајца членови на Хезболах на доживотен затвор за масакрот врз израелски туристи во Бургас во 2012 година

Освен Истра, промена го зафати и Карловац и Дуга Реса, каде паѓаше град со големина на Орев, Настрада и дел од зградата на градската куќа на која ветерот ѝ го однесе покривот.

На терен се пожарникари и полиција, а засега немаат податоци дали некој е повреден.

Град и обилни дождови имаше и во Краловац, а на социјалните мрежи веќе почнаа да се шират објави за штетите во градините и полињата. Некои луѓе јавуваат дека градот им искршил прозорци, пренесува Индекс.

Прочитај повеќе

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат