СТРАШНО: „Исушена нога“ на велосипедист го шокираше регионот! (ФОТО)

Тоа не би било ништо чудно да не делуваат како одличен примерок за проучување на мускулите на часовите по анатомија, скоро без никаков грам маснотии.

Поточно, многумина беа шокирани кога ја виделе неговата скоро исушена нога после една трка. Овој спортист се бори со „булимија“, па понекогаш заради неговите големи напори, можете да погледнете како изгледа неговата нога.

– Вака изгледа мојата нога по трката – напиша тој, укажувајќи на фотографијата од ногата за која повеќето луѓе мислат дека е исушена и се видливи деталите. Веднаш имаше голем број на коментари како: „Страшно“, „Болно“, „Дали те боли“, „Те молам, јади нешто“…

За него од голема важност беше трката во Хрватска после девет месеци пауза, па на Инстаграм испрати порака нема да направи некаква грешка. Но, тој падна на допинг тест, бидејќи беше позитивен на метилексанамини на истата оваа трка.

Објасни и како се случило, односно тоа е последица од борбата дека држи булимија под контрола:

– Морав да им кажам за булимијата. Зедов замена за јадење затоа што тоа беше единственото нешто што можев да го задржам во себе. Немаше ден во тој период кога не плачев пред да тргнам да возам. Бев очаен и депресивен – додаде искрениот Брајковиќ.

За професионалците е нормална појава, а тоа го потврдуваат и лекарите.

– Велосипедизмот е еден од најтешките спортови, во кои трките траат осум часа, во сите можни временски услови и во многу ридови. Во етапните трки, велосипедистите возат околу 6-8 часа на ден, и така три недели. Притоа на велосипедистите пулсот е постојано многу висок, а често и заради „скокови“, пулсот скока до максимални вредности. За вакви напори, велосипедистите исто така мора да имаат доволно сила и издржливост на мускулите и ниско ниво на маснотии во организмот, или што е можно помала телесна тежина – се зборовите на лекарката Наташа Десница за „Jutarjni.hr“.

View this post on Instagram

It's only about not fucking it up now 💯

A post shared by Jani Brajkovic (@janibrajkovic) on

Лекарите исто така го велат следново:

1. Поради напорот, се топи целата поткожна маст, така што мускулите изгледаат суви

2. Дехидрираноста предизвикува да се види секоја вена на телото

3. Овој изглед не е постојан, наскоро физиономијата се нормализира

4. Поради долготраен напор и висок пулс, телото на велосипедистот мора да има ниско ниво на маснотии (треба да биде колку што е можно полесно)

5. Метаболизмот е забрзан, хормоните се без контрола, се менува аеробното и анаеробното добивање на енергија се менува, а организмот е во состојба на долгорочен стрес на многу високо ниво.

Прочитајте и...  Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Прочитај повеќе

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

И коронавирусот (зло)употребен во изборна кампања

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Локвенец: Собраниските комисии за надзор на безбедносните служби и МВР се под контрола на ВМРО ДПМНЕ, никој не ги следи (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат