Страшни рани од каснување од куна во Градски парк (ФОТО) – Слободен печат
ВестиСкопје

Страшни рани од каснување од куна во Градски парк (ФОТО)

Дете жртва на каснувањето не знаело што точно го каснало.

Две длабоки рани на ногата се последиците од каснувањето од куна на што било жртва девојче од Скопје додека си играло во Градскиот парк. Настанот се случил на 29 минатиот месец, а девојчето не знаело што точно го каснало.

Како што пишуваше вчера „Слободен печат“ родителите ја однеле на Инфективната клиника каде и после прегледот не било сигурно што ја каснало. По препорака на докторката е консултиран ветеринар кој спорд раните од заби и измерено растојание се утврдило дека е куна. Девојчето го препознало животното на слика. Даден му е серум за беснило, вакцина против отрови, антибиотик и преврски за раната.
Како и во случајот со каснување од куче, доколку се тужи Град Скопје преку Граѓанскиот суд може да се оствари отштета, а висината зависи од лекарското вештачење што се доставува до судот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close