Страшни рани од каснување од куна во Градски парк (ФОТО) - Слободен печат

Страшни рани од каснување од куна во Градски парк (ФОТО)

Две длабоки рани на ногата се последиците од каснувањето од куна на што било жртва девојче од Скопје додека си играло во Градскиот парк. Настанот се случил на 29 минатиот месец, а девојчето не знаело што точно го каснало.

Како што пишуваше вчера „Слободен печат“ родителите ја однеле на Инфективната клиника каде и после прегледот не било сигурно што ја каснало. По препорака на докторката е консултиран ветеринар кој спорд раните од заби и измерено растојание се утврдило дека е куна. Девојчето го препознало животното на слика. Даден му е серум за беснило, вакцина против отрови, антибиотик и преврски за раната.
Како и во случајот со каснување од куче, доколку се тужи Град Скопје преку Граѓанскиот суд може да се оствари отштета, а висината зависи од лекарското вештачење што се доставува до судот.
Прочитајте и...  Ново истражување од Кина: Коронавирусот е опасен за возрасните и болните, децата оздравуваат

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет + 9 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат