Страшна фудбалска трагедија: Млад руски голман почина на терен

Лекарите се бореа за неговиот живот повеќе од еден час, но безуспешно/Фото: Принтскрин/Твитер

Младиот руски голман Александр Шишмарев трагично почина по судир со фудбалер на противничкиот тим.

Шишмарев (23) почина во Калининград по натпреварот помеѓу Балтика и Краснаја звезда.

Младиот голман на Краснаја Звезда се судри со противничкиот напаѓач, а лекарите се бореа за неговиот живот повеќе од еден час, но за жал не успеаја да го спасат.

Јавноста беше информирана дека Шишмарев се задушил со јазикот, а не починал директно како последица од повредата на главата.

Фудбалската федерација на Русија и двата клуба се збогуваа со младиот спортист и изразија сочувство до семејството.

Видео на денот