Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Некои корисници на социјални медиуми тврдат дека е обичај верниците да седат на подот близу еден до друг за да го зголемат ризикот од ширење на вирусот, па затоа властите советуваат службите да се вршат преку Интернет или верниците да ги извршуваат своите ритуали дома.

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на верски култ.

Утврдено е дека еден член на Шинчеонџи Црквата на Исус во градот Даегу, кој се нарекува „Пациент 31″ заразил голем број луѓе, најверојатно вкупно 43 лица. Не е познато како тој се заразил од вирусот.

Оваа црква е основана во 1984 година и брои 200.000 членови. Нејзиниот основач, Ли Ман-хе, тврди дека може да спаси илјадници луѓе од Судниот ден и со себе да ги поведе во рајот со нив.

Прочитајте и...  Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

– Многу следбеници веруваат во ова и сметаат дека целта на толку многу заболени е да ја стават на искушение својата вера, објаснува Парк Хјунг-так, директор на јужнокорејскиот институт за истражување на ерес.

Некои корисници на социјални медиуми тврдат дека е обичај верниците да седат на подот близу еден до друг за да го зголемат ризикот од ширење на вирусот, па затоа властите советуваат службите да се вршат преку Интернет или верниците да ги извршуваат своите ритуали дома.

Жителите на Даегу се во паника од ширењето на коронавирусот – трговските центри, рестораните и градските улици се претежно празни, а на социјалните мрежи оваа состојба се споредува со сцените од филмовите за крајот на светот. Градоначалникот на Даегу, Квон Јанг-џин, ги советува жителите да останат во своите домови и предупредува дека постои можност да има и други заразени лица.

Прочитајте и...  Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

– Специфична криза е во сила, рече тој, истакнувајќи дека од 90 до 100 луѓе кои биле на служба во таа црква покажале симптоми на вирусот.

– Планираме да ги тестираме сите верници во таа црква и да ги замолиме да останат во домовите,  изолирани од остатокот на семејството, заклучи Квон.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат