Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Странските претставници бараат Ирак да ја почитува слободата на организирање собири и правото на мирни протести.

Дипломатски претставници од 16 земји во Ирак, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Франција, ја осудија употребата на прекумерна сила од страна на ирачките безбедносни сили против демонстрантите и побараа темелна истрага за смртта на стотиците убиени од почетокот на октомвриските демонстрации.

-И покрај уверувањата од властите, безбедносните сили и вооружените групи продолжуваат да користат боева муниција, што резултира со убиство и ранување голем број луѓе. Во исто време, некои демонстранти се злоупотребени, а некои киднапирани”, се вели во соопштението по настаните во Багдад, Насирија и Басра.

Странските претставници бараат Ирак да ја почитува слободата на организирање собири и правото на мирни протести.

Од Багдад е побарано да „гарантира веродостојна истрага и одговорност за смртта на околу 500 луѓе и на околу илјада ранети од 1 октомври”.

Прочитајте и...  Во Хрватска усвоен Закон за попис на населението

Прочитај повеќе

Коалицијата помеѓу СДСМ и Беса ја разбранува ДУИ

Соња Христовска Угриновска

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат