Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Стотици романски пациенти заразени со новиот коронавирус ги напуштија болниците по судската одлука против задолжително хоспитализирање, откако Парламентот одлучи да донесе нов закон со кој се наметнува изолација, во време на пораст на инфекции.

Пратениците гласаа за новиот закон што предвидува кога луѓето можат да бидат ставени во карантин или да се бара самоизолација.

Законот им дозволува на оние во карантин да ја оспорат одлуката на суд.

– Го донесуваме овој закон, кој ќе ограничи некои права и слободи, но го правиме тоа за да заштитиме животи, рече Јоан Купса, пратеник од владејачката Либерална партија.

Одлуката на Парламентот уследи по пресудата на Уставниот суд, која стапи на сила минатата недела.

Прочитајте и...  Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Судот пресуди дека хоспитализирање и карантинирање лица без или само со благи симптоми на Ковид-19 ги ​​крши нивните основни права и тоа не може да се направи само со владин декрет.

– Како резултат на одлуката, 624 пациенти кои се тестирале позитивно за новиот коронавирус, побарале да ги напуштат болниците и сега ризикуваат да ја пренесат болеста во нивните заедници, рече министерот за здравство Нелу Татару.

– Покрај тоа, повеќе од половина од 50.000 лица подложени на задолжителна самоизолација по враќањето од странство ги напуштија своите домови прекршувајќи ги препораките на лекарите, рече Татару.

Прочитај повеќе

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс

Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

Слободен печат

Ново промотивно видео кое ја претставува Македонија како врвна дестинација (ВИДЕО)

Слободен печат

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Соња Кириџиевска

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат