Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Мексиканските безбедносни сили ги забележале мигрантите, но не интервенирале, тврдат сведоци.

Стотици луѓе, мигранти од Централна Америка, денеска ја преминаа границата на Гватемала со Мексико.

На телевизиските снимки се гледа колона на мигрантите што се насочува кон јужниот мексикански град Тапачула, откако ја премина реката Сучиате, која ги дели Мексико и Гватемала.

Во малиот град Фронтера Хидалго, сместен на бреговите на реката Сучиате, стотици мигранти запреа за да се одморат пред да го продолжат своето патување.

Мексиканските безбедносни сили ги забележале мигрантите, но не интервенирале, тврдат сведоци.

Некои од мигрантите добиле обрасци за да побараат азил во мексиканската агенција за азил КОМАР.

Повеќето мигранти сакаат да одат во САД, но американскиот претседател Доналд Трамп врши притисок на Мексико да донесе построги мерки за спречување на приливот на мигранти.

Прочитајте и...  Санчез: Верувам дека по изборите С. Македонија ќе има проевропска влада предводена од Заев (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 4,6 степени го погоди Кабул

Слободен печат

Димитров: Ако младите решат да нè биде, ќе нè биде

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Грција: Позитивни на коронавирусот 36 туристи, повеќето Срби

МИА Агенција

Дебар, Центар Жупа и подрачјето на Река утре четири часа без струја

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОН: Пандемијата ја уназадува борбата против ХИВ за најмалку 10 години

Слободен печат

Зибери го започна караванот „Оствари го сонот“ од Желино

Слободен печат

Карантин невиден досега: Руските власти ископале канал околу едно село за да го затворат

Слободен печат

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат

Во САД турнат споменикот на црн активист кој се бореше против робовладетелството

Слободен печат

Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Слободен печат