Стотици волонтери се пријавиле на повикот да се приклучат на Украинската легија

Стотици Украинци кои живеат во Европската унија веќе изразија желба да се приклучат на Украинската легија.

За ова известија полски дописници, повикувајќи се на информации од украинските дипломатски претставништва.

Создавањето на Украинската легија е предвидено во билатералниот безбедносен договор меѓу Украина и Полска.

Photo credits: UNIAN/Andrii Marienko

Граѓаните на Украина кои живеат во Полска или на друго место ќе можат да се запишат и да поминат обука во единицата, со можност да се приклучат на украинските одбранбени сили по договор.

Според скромните проценки, проектот ќе може да привлече неколку илјади Украинци кои моментално живеат во Европа.

Новинарите дознаа и дека се работи на вклучување на други европски земји во поддршката на овој проект, на пример, за финансирање на трошоците за опрема и обука.

Полска ќе се обиде да ги убеди своите партнери дека ова е уште една форма на инвестирање во европската безбедност и дека треба да биде поддржана.

Претходно, министерот за одбрана на Украина, Рустем Умеров, изјави дека волонтерите ќе добијат најсовремена обука од сојузниците од Полска, Литванија и други земји од ЕУ.

„Легијата ќе биде опремена со најдобрата опрема од нашите меѓународни партнери, што ќе ја зголеми нејзината ефикасност на бојното поле“, додаде Рустем Умеров.

Според него, оваа иницијатива ја покажува непоколебливата поддршка и солидарност на украинските европски партнери, како и нивната подготвеност да застанат рамо до рамо со Украина.

„Ги повикуваме сите Украинци во Европа да се приклучат на Украинската легија. Вашиот придонес е непроценлив во нашата борба за слобода и независност. Секој чекор што го правите не носи поблиску до победата“, рече министерот.

Од јануари 2024 година, околу 4,3 милиони Украинци живеат во земјите на ЕУ.

Околу 860 илјади од нив се возрасни мажи, покажува базата на податоци на Евростат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот