Стотици патници од Јужна Африка заглавени на пистата во Амстердам поради новиот сој

Патници на грчки аеродром
Патници на аеродром/Фото EPA-EFE/VANGELIS PAPANTONIS

Неколку стотици патници од Јужна Африка (ЈАР), кои пристигнале во Амстердам со два лета, чекале со часови во авионите, а потоа биле подложени на тестирање за ковид поради загриженост за новооткриената варијанта на коронавирусот.

Холандската влада претходно во текот на денот ги забрани сите патувања од Јужна Африка, а министерот за здравство Хуго де Јонге рече дека сите патници кои веќе се на летови ќе мора да бидат подложени на тестирање и карантин по пристигнувањето во Холандија.

Патниците на двата лета на KLM, од Кејптаун и Јоханесбург, изјавија дека чекале со часови на пистата.

„Голем аплауз бидејќи дојде автобус што ќе не однесе… некаде“, напишала на Твитер новинарката на Њујорк Тајмс Стефани Нолен, која пристигнала од Јоханесбург.

„Со автобус до салата до огромната редица. Оддалеку гледам работници во заштитни одела. Сè уште нема грицки…“, напишала таа во друг твит.

„Сè беше направено внимателно, така што беше потребно подолго време. На патниците им беше дадена храна и пијалок и ќе бидат тестирани за коронавирус“, се вели во соопштението на аеродромот Шипхол.

Локалните здравствени власти подоцна објасниле дека само оние патници кои биле позитивни на коронавирус ќе мора да бидат ставени во карантин.

Видео на денот