„Стопете“ 10 килограми со диетата со ориз на доктор Валтер Кемпнер

Во времето кога се појавила оваа диета главната намена ѝ била да го регулира шеќерот во крвта, да ја подобри работата на бубрезите, да го забрза метаболизмот и да го намали високиот крвен притисок. Но, бидејќи со ваквиот начин на исхрана пациентите на кои им се препишувала диетата, почнале да губат од телесната тежина, ориз-диетата станала суперпопуларна меѓу оние кои сакале да ослабнат.

Оттогаш, со текот на годините, се појавуваат различни варијанти на оваа ефикасна диета, но ниедна од нив – освен во името- нема некои допирни точки со оригиналната од 1939 година со која се губат 7-10 килограми.

Оригинална диета со ориз од доктор Кемпнер

Важен дел од диетата со ориз е ограничувањето на внесот на сол, односно, додека се држи оваа диета најдобро е солта сосема да се исфрли од исхраната или да се намали до минимум.

Прочитајте и...  Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Диетата се држи три недели 

Појадокот е секој ден ист – филџан варен ориз без сол и без шеќер. За подобар вкус можете да исцедите половина лимон и да додадете малку маслиново масло. Уште подобро доколку оризот кој го варите е интегрален.

Појадокот треба да се земе најдоцна еден час по будењето

Ужината е, исто така, иста. Таа треба да биде два –три часа после појадокот, а дозволува 1 јаболко, крушка или 1 банана, или 2 праски.

Ручек во првите 7 дена од диетата (прва седмица)
– филџан варен ориз, филџан грашок/грав или леќа (дозволено е да користите секакви зачини, но не и сол) и парче интегрален леб.

Вечера во првите 7 дена од диетата (прва седмица)
– филџан варен ориз и 150 грама немасно месо (пилешко, мисиркино, риба, бифтек). Месото не треба да се посолува, за подобар вкус може да се исцеди половина лимон. Дозволено е да се изеде за вечера плус едно парче интегрален леб.
Ручек за втората седмица
– филџан ориз и парче интегрален леб.

Прочитајте и...  Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Ужина – 1 овошје по избор

Вечера за втората седмица
– филџан ориз и парче интегрален леб (односно исто како и појадокот).

Трета седмица

Третата седмица е фаза на прилагодување на организмот на новата телесна тежина со цел килограмите повторно да не се вратат. Во текот на третата седмица треба да се храните според менито од првата седмица со тоа што смеете да додадете и една млечна ужина меѓу ручекот и вечерата (200 мл млеко/јогурт или мал овошен јогурт).

За три недели држејќи се до оваа диета би требало да се загубат 7 до 10 килограми.

Здрава диета

Иако е монотона и многу рестриктивна станува збор сепак за здрава диета зашто оризот дава брза и инстант енергија, ја поттикнува работата на цревата, се стабилизира нивото на шеќер во крвта, се регулира крвниот притисок, а со оглед на тоа дека оризот содржи и многу витамини и минерали, особено витамин Б1, диетата одлично делува и на кожата која го враќа сјајот и здравиот изглед.

Прочитајте и...  Хороскоп за 12 јули, недела - Одмарајте и релаксирајте се, сите обврски може да почекаат до утре

Бидејќи оризот е извор на јагленохидрати со оваа деита нема да се чувствувате исцрпено.

Прочитај повеќе

Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Слободен печат

Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Слободен печат

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Слободен печат

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат