Столтенберг: Се работи на решавање на спорот со Турција, но НАТО сепак има план за одбрана на балтичките земји

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека не е во ред да постои сомнеж во безбедносната гаранција на Западната алијанса, но дека тој работи на решавање на спорот со Турција околу сојузничките планови за одбрана на Балтикот.

На прашањето дали проблемот може да се реши до крајот на самитот во Лондон, тој рече дека тоа не може да го вети, но дека може да каже оти се работи на тоа.

– Меѓутоа, тоа не е како НАТО да нема план за одбрана на балтичките земји, рече Столтенберг.

По појадокот со американскиот претседател Доналд Трамп, тој рече дека НАТО и натаму има силна поддршка во Соединетите Американски Држави и го наведе „големиот парадокс” дека луѓето додека ја доведувале во прашање трансатлантската врска, граѓаните го поддржувале НАТО.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на лидерот Христијан Мицкоски

– Имаме лоша реторика, но исклучително добра суштина, истакна Столтенберг.

Прочитај повеќе

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат