Столтенберг не ја коментира блокадата на Македонија во ЕУ

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој од утре ќе биде домаќин на министерскиот состанок за одбрана на Алијансата, не сакаше да ја коментира француската блокада на Северна Македонија во ЕУ, но ја поздрави ратификацијата на пристапниот протокол за НАТО во американскиот Сенат.

– Не е на мене да давам совети како да се справи ЕУ со отворањето преговори со Северна Македонија, сите го видовме исходот на дискусиите во ЕУ. Вратите на НАТО остануваат отворени и наскоро Северна Македонија ќе биде полноправна членка, рече Столтенберг.

Посочи дека вчера американскиот Сенат го ратификуваше пристапниот протокол, тоа е важно затоа што Северна Македонија придонесува за стабилноста на регионот. Додаде дека неодамна разговарал со премиерот Зоран Заев, кој му укажал на тоа дека со НАТО членството се зголемени странските инвестиции во земјата.

Прочитајте и...  Мицкоски: Народот се определи за реалност, која е мачна и тешка за граѓаните (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Слободен печат

Во Гостивар се запали возило со изборен материјал

Слободен печат

Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Слободен печат

СДСМ: Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да брои

Слободен печат

И гувернерот на Оклахома заразен од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Москва: Изградбата на Северен тек 2 ќе бида завршена и покрај санкциите а САД

Слободен печат

Зголемен број на заразени во Грција, репродукцискиот индекс на вирусот сѐ уште е под нула

МИА Агенција

„ДУНА”: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Слободен печат

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Слободен печат

Јовановиќ: Ќе беше супер ако во Собранието влезеше нова партија, Левица е најлоша од сите

Слободен печат

Албанија: Казна од 15 евра за неносење заштитни маски во затворен простор

Слободен печат