Столтенберг: НАТО не е дел од преговорите меѓу Грција и Турција - Слободен печат

Столтенберг: НАТО не е дел од преговорите меѓу Грција и Турција

НАТО не е дел од процесот на надминување на проблемите меѓу Грција и Турција, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пишува атинскиот весник Катимерини.

Првиот човек на Алијансата ова го кажа пред својата посета на Лондон, каде утре ќе се оддржи самитот на лидерите на земјите членки на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на сојузот.

-И Грција и Турција се две важни земји сојузнички и двете придонесуваат за нашата заедничка безбедност. Има некои недоразбирања и јас го поздравувам тоа што има билатерални контакти и обид да се обрне внимание на овие разлики- рече Столтенберг, додавајќи дека НАТО не е дел од овие преговори.

Запрашан дали НАТО е загрижен за турските испитувања во кипарската Посебна економска зона (ПЕЗ), Столтенберг изјави дека една од причините што Алијансата успеа во изминатите години е што не учествуваше во „сите тешки прашања” во регионот.

Прочитај повеќе

Захариева: Бугарија ќе протера двајца руски дипломати заради шпионажа

Слободен печат

Поповска: Во моментот кога имаме високо загадување не треба профитот да биде на прво место

Слободен печат

Вучиќ – Гренел: Да се укинат таксите и повлекувањата на признавањето за Косово

Слободен печат

Со средства од мерката Млад земјоделец се отвораат нови и осовременуваат постојните фарми

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Протести ширум Франција: Затворена Ајфеловата кула, Лувр и Версај

Слободен печат

Ѝ треба ли на Македонија Пржинска влада пред отворањето на европската перспектива?

Остави Коментар

eighteen − twelve =

Прочитај повеќе

Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на закана поради коронавирусот

Слободен печат

Шилегов: Да знаев кога ќе падне снег ќе бев нобеловец, а не градоначалник

Спасовски се сретна со новиот амбасадор на БиХ, Јаќимовиќ

Слободен печат

Европскиот суд ќе преземе мерки за новиот полски закон за санкции на судиите

Слободен печат

ОН апелираат за меѓународна помош против скакулците што ја зафатија Источна Африка

Слободен печат

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат