Столтенберг: НАТО не е дел од преговорите меѓу Грција и Турција

НАТО не е дел од процесот на надминување на проблемите меѓу Грција и Турција, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пишува атинскиот весник Катимерини.

Првиот човек на Алијансата ова го кажа пред својата посета на Лондон, каде утре ќе се оддржи самитот на лидерите на земјите членки на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на сојузот.

-И Грција и Турција се две важни земји сојузнички и двете придонесуваат за нашата заедничка безбедност. Има некои недоразбирања и јас го поздравувам тоа што има билатерални контакти и обид да се обрне внимание на овие разлики- рече Столтенберг, додавајќи дека НАТО не е дел од овие преговори.

Запрашан дали НАТО е загрижен за турските испитувања во кипарската Посебна економска зона (ПЕЗ), Столтенберг изјави дека една од причините што Алијансата успеа во изминатите години е што не учествуваше во „сите тешки прашања” во регионот.

Прочитајте и...  Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Прочитај повеќе

Изборот на Заев: 1+3 или 3+1

Родителите бараат онлајн настава, МОН и Комисијата за заразни болести ќе одлучуваат утре

Михаило Донев

Омбудсман: При изборот на модалитетот на наставата да се имаат предвид и проблемите на учениците со попреченост

МИА Агенција

Вкупно 22 лица во Скопје обвинети за непочитување на здравствените прописи

МИА Агенција

Викендов прво летно „Драјв ин” кино во Охрид

МИА Агенција

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Градинките во Гевгелија половично ќе бидат пополнети со деца

МИА Агенција

Повеќето кафулиња и ресторани во Грција со ограничено работно време

Слободен печат

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

МИА Агенција

Ковалкова: Белоруските власти ја принудија Тихановскаја да ја напушти земјата

Слободен печат

Комисијата за заразни билести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

МИА Агенција

Ниту еден од позитивните патници на македонскиот лет за Финска немал решение за изолација

Мирослава Бурнс