Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

НАТО ќе ја забрза испораката на медицинска помош на сојузниците кои се најмногу погодени од вирусот, но мора да се фокусира на одбрана на Европа, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Министрите за надворешни работи на НАТО утре ќе разговараат за мерките за помош, преку видео-конференција , прва откако земји како што се Турција и Чешка започнаа да испорачуваат залихи за Италија и Шпанија.

– Ние ја мобилизираме поддршката на сојузниците со слободен капацитет да им помогнеме на оние кои имаат очајна потреба, рече Столтенберг во интервју за Ројтерс.

Тој додаде дека турски авион денеска ќе испорача медицинска опрема за Шпанија и Италија.

Прочитајте и...  Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат