Столтенберг го смета оружјето за Украина како „патот кон мирот”

Столтенберг/ Фото: JOHN THYS / AFP / Profimedia

На Украина и треба повеќе оружје бидејќи колку е посилна на бојното поле, толку посилна ќе биде нејзината позиција на преговарачката маса, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на Првиот меѓународен форум за одбранбена индустрија во Киев, пренесува Укринформ.

-Само храброст не ги спречува беспилотните летала. Само херојството не може да пресретне ракети. На Украина и треба технологија. Висок квалитет. Високо количество. И брзо. Нема одбрана без индустрија, рече Столтенберг.

Тој ја пофали генијалноста на украинската одбранбена индустрија, истакнувајќи дека во производството на воена опрема, од беспилотни летала до опрема за чистење мини, Украина има иновации „со молскавична брзина“.

-Колку Украина е посилна на бојното поле, толку посилна ќе биде нејзината позиција на која било преговарачка маса. Значи, иако звучи како парадокс, за Украина оружјето е патот до мирот, рече Столтенберг.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот