Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Столтенберг потенцира дека Алијансата не сака нова Студена војна, не сакаме нова трка во вооружувањето, која е опасна и скапа. 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Европска унија не може сама, без НАТО да ја одбрани Европа.

Неговата изјава уследи по понудата на францускиот претседател Емануел Макрон, Полска да учествува во францускиот антинуклеарен чадор во зајакната европска одбрана

– Напорите на ЕУ за зајакнување на одбраната секогаш се добредојдени… Но, не можат да бидат алтернатива на НАТО, да му конкурираат или да ги удвојуваат активностите на НАТО. Франција има нуклеарно оружје, но главен гарант на безбедноста на европските сојузници се средствата за заплашување што ги применува НАТО и во кои се поврзуваат можностите на САД и Европа, истакна Столтенберг во интервју за полската приватна телевизија Полсат.

Столтенберг посочи и дека 80 од вкупните воени трошоци ги плаќаат земјите-членки на Алијансата кои не се во Европа.

Прочитајте и...  НБ со апел до граѓаните да ги посетуваат банките само кога тоа е неодложно

– Тоа значи дека ЕУ не е во состојба да ја одбрани Европа и оти НАТО е гарант на безбедноста на европските сојузници, истакна генералниот секретар на Северноатлантската алијанса.

Тој додаде дека НАТО нема да оди по патот на Русија и во Европа да распоредува нови нуклеарни ракети со среден дострел, а како одговор на руските ракети, Алијансата ќе ја интензивира противвоздушната и противракетната одбрана, конвенционалните сили, оперативната подготвеност преку бројни заеднички воени вежби, а исто така покренува различни иницијативи за разоружување.

Столтенберг потенцира дека Алијансата не сака нова Студена војна, не сакаме нова трка во вооружувањето, која е опасна и скапа.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат