-2.4 C
Скопје

Столтенберг бара одговорност за упадот во „Капитол“: Казни за одговорните

Одговорните за насилниот упад на „Капитол“ во Вашингтон мора да бидат казнети, коментираше денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на заедничката прес-конференција со претседателот на Мавританија, Мохамед Олд Газвани.

– Во врска со нападот на „Капитол“, важно е да бидат казнети сите одговорни. Уверен сум дека демократските институции на САД ќе се справат со ова, оцени тој.

Според Столтенберг, инцидентот е неприфатлив.

– Резултатите од изборите мора да се почитуваат. Ние мора да сториме се што можеме за да осигураме дека се почитуваат нашите демократски вредности, додаде тој, нагласувајќи дека очекува да работи со новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, кој е „силно посветен на НАТО “.

Прочитајте и...  Завршува зимскиот распуст: Основците и средношколците од утре повторно пред ИТ уреди или во училишни клупи

Поврзани вести

Амазон му понуди помош на Бајден за да се изведе масовна вакцинација

Слободен печат

Бајден го прочита писмото од Трамп: Многу великодушно од него

Слободен печат

Меркел му честиташе на Бајден: Очекувам ново поглавје во германско-американското пријателство и соработка

Слободен печат

Бајден пешки пристигна до Белата куќа: Ова ќе му бидат првите потези на новата функција

Слободен печат

Хилари Клинтон: Бајден е создаден за овој момент на историјата

Слободен печат

ФОТО | Протести во Варшава: Демонстрантите фрлаа снежни топки по полицајците кои се обидуваа да ги растераат

Алек Стојковски

Остави Коментар