Стојоски утре во квалификациите ќе трча во иста група со идолот и светски рекордер

фото: Македонски олимписки комитет

Македонскиот претставник на Игрите во Токио во атлетика, Јован Стојоски, утре наутро (3:45 часот по македонско време) ќе настапи во квалификациите на 400 метри.

Стојоски се наоѓа во иста група со светскиот рекордер и негов идол, Вејд ван Никерк од Јужна Африка.
Ван Никерк е светски и олимписки рекордер, а најдоброто време на 400 метри го истрча на претходните ОИ во Рио де Жанеиро каде и го освои златниот медал.

„До вчера ми беше идол, а утре ќе трчам со него на Олимписките игри во иста група со светскиот и олимписки рекордер“, напиша Јован Стојоски на својот профил на Фејсбук.

Видео на денот