Стојоски со историски успех за македонската атлетика (ВИДЕО) - Слободен печат
ОстанатoСпорт

Стојоски со историски успех за македонската атлетика (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Јован Стојоски во финалната трка на 400 метри го освои шестото на Европското првенство под 23 години во Гавле, Шведска.

Членот на атлетскиот клуб Охрид, Стојоски во финалето успеа да го подобри времето од полуфиналната трка за една стотинка, неговиот резултат во финалето е 47.01 секунда.

Секако и самиот пласман во финалето на ЕП е одличен успех, а ретко гледаме наши атлетичари во финалните трки да се борат за медал на големите натпреварувања.

Првото место му припадна на Саиди Фабрисио (Франција) со време од 45.79, втор беше Калмерс Камерун (Велика Британија) со време од 45.92, додека бронзениот медал му припадна на Лопез Брајан (Италија) со време од 46.16.

Претходно во полуфиналната групаго освои третото место со резултат 47 секунди и две стотинки.

Стојоски во Гавле настапи и во дисциплината 200 метри, но не успеа да ги помине квалификациите, постигнувајќи време од 21.64 секунди.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.