Стојоски: Резултат кој ми дава голем мотив, заслужено сум шести во Европа! - Слободен печат

Стојоски: Резултат кој ми дава голем мотив, заслужено сум шести во Европа!

Нашиот атлетичар Јован Стојоски кој воедно е и член на АК Охрид, најпрвин со резултат 47.02 секунди во полуфиналната рунда го освои третото место и се пласираше во финалето, во борбата за медалите.

На финалната трка на 400 метри Стојоски го освои шестото место на евро шампионатот во Гавле, Шведска и за една стотинка го подобри резултатот.

Атлетската федерација на Македонија му упатија честитки и му посакуваат успех и во претстојните натпревари за нашата репрезентација.

Принтскрин/facebook

– Сега кога сè се заврши, можам да кажам дека се чувствувам одлично! Конкуренцијата беше како и секогаш на вакви натпреварувања многу силна. Но, мислам дека имав три добри трки и заслужено сум на шестото место на овој континент. Многу бев блиску до својот личен рекорд кој е 46.92 секунди, мислам дека сум подготвен тоа да го поправам уште малку оваа година – ни изјави Стојоски.

Прочитајте и...  Германската атлетичарка ќе биде главна атракција на Игрите во Токио! (ФОТО)

Дефинитивно ретко гледаме македонски атлетичар на вакви големи натпреварувања да се бори за еден од медалите, па го прашавме кои се неговите наредни активности.

– Ме очекуваат големи натпреварувања, до крајот на годината секако е најважно Светското првенство во Доха. Тука се секако и Балканското првенство како и Европскиот куп каде што ќе се обидам да донесам што повеќе бодови на Македонија. Секако дека сум мотивиран уште повеќе и полн со самодоверба. Мислам дека мојот тренер Марина Мишиќ и јас работиме многу добро – додаде Стојоски.

Прочитај повеќе

Ливерпул „мириса“ титула, совладан и Вест Хем за „плус 19“! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Германската атлетичарка ќе биде главна атракција на Игрите во Токио! (ФОТО)

Слободен Печат

Евертон одби 100 милиони евра за својот најдобар фудбалер!

Слободен Печат

Ѓоковиќ се потсети на тешките моменти: 10 марки, тоа е сè што имаме!

Слободен Печат

И Шишкарев одлучи да го напушти Вардар (ФОТО)

Слободен Печат

Тепачка на тренингот на Баерн Минхен (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

four × four =

Прочитај повеќе

Официјално: Фернандеш нов играч на Манчестер јунајтед

Слободен Печат

Храбриот Вардар ремизираше против Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Класика“ по 50 пат, Ѓоковиќ против Федерер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Барса ќе го продаде Иван Ракитиќ во јануари!?

Слободен Печат

Коронавирусот се одрази и на спортот: Откажани трки во скијање, фудбалерки во карантин

Слободен печат

Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Слободен печат