Стојаноска: Лекарите ќе бидат заштитени и ќе имаат плата каква што заслужуваат

Вечерва Дафина Стојаноска, носител на изборната единица 6, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја посетија општина Тетово. Стојаноска од Тетово порача дека 15-ти јули е датумот кога ќе огрее сонцето за Република Македонија и за граѓаните, денот кога ќе започне обновата на државата.

-Се наоѓаме пред историски предизвик за нас и за нашите поколенија да се биде или да се не биде Македонец во Македонија. Јас одбирам да се биде. Да се биде човек пред се, и не само тоа, да се биде добар човек, среќен човек, здрав, безбеден и богат. Богат со пријатели, со знаење и секако со сите останати богатства кои секој човек ги заслужува. Јас одбирам да биде Македонија, земја на среќни и богати граѓани“, нагласи Стојаноска.

Прочитајте и...  Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Стојаноска додаде дека Македонија ќе биде земја во која што младите ќе можат да останат, да се образуваат и да додадат вредност на живеењето. Македонија ќе биде земја во која државата им возвраќа на пензионерите за одработеното кон неа. Македонија ќе биде земја во која лекарите ќе се заштитени и ќе имаат плата каква што заслужуваат. Македонија во која што ќе има денар за сите во спортот и денар за културата. Македонија во која земјоделците се заштитени. Македонија во која владее правото, а правдата е подеднаква за сите.

-Нашиот глас на 15-ти јули нека се претвори во крик и тој крик нека ги распара срцата на оние кои не слушаа, тој крик нека им порача дека Македонија е жива, дека е жив народот во неа и дека сака да си ја обнови татковината. Нека им порача дека и ние имаме право живот да живееме исто како и другите- истакна Стојаноска.

Прочитајте и...  Секој кој може да работи од дома, апелира Филипче

Стојаноска на граѓаните вети дека Македонија ќе се обнови по 15-ти јули. Граѓаните ќе бидат посреќни бидејќи ќе започне да се почитуваат законите, Уставот и правата.

Прочитај повеќе

Уште мандатот недоделен, чаршијата стокми две влади!

Соња Христовска-Угриновска

Канада смета дека одлуката на САД за царини за алуминиум е неприфатлива, најавуваат контрамерки

Слободен печат

Музичка вечер со Дуо „СолиПс” на „Охридско лето”

Слободен печат

Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Слободен печат

Здравствените власти подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да се свесни дека мерките треба да се почитуваат

Слободен печат

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Течат роковите за создавање нова влада, партиите преговараат за формирање на парламентарно мнозинство

Слободен печат

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Франција: Маж од 300 килограми ќе го извлекуваат од неговиот дом за го оперираат во болница

МИА Агенција

Штипјани ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Слободен печат

Истрага во Бејрут: Уапсени 16 вработени во пристаништето поради разорната експлозија

Слободен печат