Стоер: Нападот во кој беа убиени 5 лица ги нагласува недостатоците на психијатриска нега на Норвешка

Полициско возило во Норвешка / Фото: Принтскрин / Ројтерс

Нападот на Данецот кој е осомничен за убиство на пет лица во норвешкиот град Конгсберг се чини дека е „акт на терор“, соопшти денеска полицијата.

Истражителите го именуваа осомничениот како Еспен Андерсен Братен, 37-годишник, кој живее во општината Конгсберг, каде што се случија нападите во средата вечерта.

Полициски адвокат за Ројтерс изјави дека Братен признал дека ги убил жртвите. Неговиот адвокат потврди само дека Братен соработувал со полицијата и дал детален исказ.

Полицијата била загрижена поради знаци на радикализација на осомничениот пред нападите, извршени со лак и стрела и друго оружје, рече висок офицер.

Знамињата се вееја на половина копје низ Конгсберг по смртта на четири жени и еден маж, сите на возраст меѓу 50 и 70 години. Тројца други, вклучително и полицаец кој не беше на должност, беа ранети.

Жителот на Конгсберг, Маркус Култима (23), кој работи во продавница за пиво, беше сведок на делови од нападот.

„Видов човек како оди со стрела во грбот“, рече Култима за Ројтерс. Тој рече дека службеникот кој не бил на должност му рекол да се упати дома.

„Требаше да одам во правец од каде што дојде тој човек“, рече Култима, опишувајќи го тоа како „многу тешко“.

Брајан беше во притвор и се верува дека дејствувал сам, соопшти полицијата. Судот ќе одлучи во петок колку долго полицијата може да го држи во притвор.

„Настаните во Конгсберг се чини дека во моментов се акт на терор“, се вели во соопштението на безбедносната полиција на ПСТ, додавајќи дека истрагата ќе го утврди мотивот.

Шефот на регионалната полиција Оле Бредруп Саверуд изјави дека осомничениот преминал во ислам.

– Полицијата претходно беше во контакт со човекот во врска со проблеми поврзани со радикализација. Ние не регистриравме ништо во врска со него во 2021 година, рече Саеруд на прес -конференција.

Полициската адвокатка Ен Ирен Сване Матијасен за Ројтерс изјави: „Тој ни кажа дека ги убил и детално се објасни што се случило. Тој ги признава фактите за случајот.

Таа рече дека полицијата сака психијатриска евалуација за да се утврди дали е способен да му се суди, и дека убиените „се чини дека се случајни жртви“.

Роднина на осомничениот, кој сакаше да остане анонимен за данскиот весник Екстра Бладет, го опиша како ментално болен и рече дека семејството трпело закани веќе неколку години.

Бројот на загинати беше најлош од сите напади во Норвешка од 2011 година, кога екстремно-десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик уби 77 луѓе, повеќето тинејџери во младински камп.

Нападите се случија на „голема област“ во Конгсберг, општина со околу 28.000 жители во југоисточна Норвешка, 68 километри од главниот град Осло.

Полицијата соопшти дека во средата добила извештаи за маж кој носел лак и стрела во 16:12 часот по Гринич. Прво бил забележан од полициска единица неколку минути подоцна, испукал стрели кон полицијата и бил уапсен по бркотница од околу 35 минути.

„Најверојатно сите убиства се случиле по првото полициско видување“, рече Саеруд.

Сликите од една од сцените на злосторството покажаа стрела која изгледаше заглавена во ѕидот на зграда обложена со дрва.

Премиерот Јонас Гар Стоер, на првиот ден на функцијата по победата на изборите минатиот месец, рече дека неговите мисли се со луѓето од Конгсберг, жртвите и „оние кои живеат со шокот“.

Тој рече на прес -конференција дека нападот ги нагласува недостатоците во психијатриската нега на Норвешка, рече тој, при што „еден од четири или еден од пет“ лица кои се упатени на лекување се одбиваат.

Кралот Харалд напиша писмо со сочувство до градоначалникот на градот, велејќи: „Остатокот од нацијата стои со вас“.

Оние што положуваа цвеќиња и свеќи во знак на почит, зборуваа за нивниот шок во земјата во која ретки се масовните убиства.

 

Извор: Ројтерс

Видео на денот