СТО: Знаци на забавување на трговија со стоки по трендот на раст на крајот на 2020 година

Светската трговија со стоки нагло се зголеми во последниот квартал на 2020 година, но трендот на раст покажува знаци на забавување, предупреди Светската трговска организација (СТО), нагласувајќи дека закрепнувањето зависи од ефекасната вакцинација против ковид-19.

Барометарот за стокова трговија на СТО стоеше на 103,9 поени во последните три месеци од минатата година, што е сигнал за континуирано закрепнување што започна во третиот квартал. Трендот на закрепнување на извозните налози и на трговијата со автомобили достигна врв и веќе покажува знаци на забавување, предупредува СТО.

– Трендовите генерално сугерираат дека порастот во трговијата наскоро може да достигне врв, ако тоа веќе не се случило, заклучи СТО.

Од таму, исто така, нагласуваат дека вкупната вредност на барометарот за стокова трговија не го одразува повторното ширење на ковид-19 и појавата на нови варијанти на вирусот, „што секако ќе влијае на трговијата со стоки во првиот квартал на 2021 година”.

Прочитајте и...  Причините семејни: Портпаролот на грчката Влада, Христос Тарантилис поднесе оставка

Поврзани вести

Апел од 442 европски парламентарци против израелска колонизација на „окупираните палестински територии“

Слободен печат

Ќе се укинат најголем дел од рестриктивните мерки: Сардинија станува првата „бела зона” во Италија

Слободен печат

ВИДЕО | Митревски: Очекувам успешен попис, ДПМНЕ собира потписи за внатрепартиски потреби

Марина Дамческа

Мазневска: Ќе се чистат и затвораат нестандарните депонии во 18 општини од истокот и североистокот

Слободен печат

Протести во Тајланд: Повредени десетици демонстранти

Слободен печат

ВИДЕО | Спасовски: Во казнено и воспитно – поправните установи се обезбедени сите предуслови за успешен попис

Слободен печат

Остави Коментар