Сто тела најдени во камиони во Њујорк без ладење по повици за „силна миризба”

Властите во Њујорк откриле тела на 100 починати од коронавирус во два камиони фургони без ладење по повици дека од камионите се шири силна смрдеа, јави снноќа Еј-би-си.

Според извештаите, во секој од фургоните паркирани недалеку од погребален дом во Бруклин, имало по 50 тела.

Според властите, фургони без ладење не се соодветен начин за чување на тела, бидејќи градот Њујорк има набавено камиони ладилници каде можат да се чуваат телата, ако капацитетот на погребални домови, мртовечниците и болниците е надминат, и се додека не се извршат потребните процедури за погреб на починатите.

Властите веднаш испратиле ладилници за соодветно чување на човечки останки.

Одделот за здравство на Њујорк врши истрага за случајот и се очекува да биде поднесена пријава за неправилно однесување со човечки останки. Сопственикот на погребалниот дом изјави дека неговиот ладилник се расипал.

Прочитајте и...  Мексико ја надмина Италија и стана четврта земја во светот по бројот на починати од Ковид-19

Њујоршката полиција пак забрани пристап до местото поради ризик од инфекции.

Прочитај повеќе

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат

Кина донира заштитна опрема во вредност од 250 илјади евра

Слободен печат