-5 C
Скопје

Сто и девет години од раѓањето на Славчо Темков

Кавадарци денеска одбележува сто и девет години од раѓањето на Славчо Темков, еден од основоположниците и двигатели на културно-уметничкото и спортско живеење во Кавадарци меѓу двете светски војни, потсетува историчарот Петре Камчевски.

– Бил роден на денешен ден во 1911 година. Уште како ученик во гимназијата во Кавадарци во 1928 година, ја поставил пиесата „Кољо и Невенка”, која доживеала голем успех и била изведена неколку пати во кафеаната „Југославија”. Таа година по негова иницијатива било формирано културно-просветното и спортско друштво “Братство”, а тој бил иницијатор на формирање на фудбалскиот клуб „Победа”, во кој станал секретар. Ги поставил и пиесите: „Зла жена”, „Цар Киро”, “Кнезови од Сендерија” и други. Во 1938 година ја поставил пиесата „Слугата Јернеј и неговото право” со Димката Ангелов и Милан Даскалов во главни улоги, вели Камчевски.

Прочитајте и...  Пендаровски за МИА: Во одговорот на Акцискиот план Бугарија зборува за нашите идентитетски белези

Во текот на НОВ се вклучил во Првата македонска дивизија се до 1945 година.

-По војната доверено му било да го обнови и да раководи со театарот во Кавадарци, а работел како референт за народно описменување на населението во кавадаречко по војната. Тој е татко на познатата македонска сликарка Ана Темкова. Почина во Скопје на 1 мај 1995 година, додава Камчевски.

Поврзани вести

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција

Акцискиот план во фокусот на разговорите со Софија, ќе се споделат информации и со пратениците

МИА Агенција

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

МИА Агенција

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер” и преку КОВАКС следниот месец

МИА Агенција

На денешен ден – 17 јануари

Слободен печат

Претрпеа големи маки од луѓето и демоните, денеска се празнуваат светите апостоли

Слободен печат

Остави Коментар