СТО: ЕУ не ги запре илегалните субвенции за компанијата Ербас

Светската трговска организација (СТО) денеска пресуди дека Европската унија не го спровела налогот за запирање на илегалните субвенции за компанијата Ербас, поради што американската администрација во октомври воведе царини на речиси 7,5 милијарди долари европска стока.

Панелот на СТО, во својата одлука, наведе дека ЕУ не ги презела потребните чекори со цел да запре да нанесува штета на американскиот Боинг, голем конкурент на Ербас. Се очекува ЕУ да поднесе жалба, иако САД наскоро ќе спречи жалбеното тело на СТО да одлучува по новите жалби.

Еврокомисијата, во одговорот на одлуката го критикуваше панелот поради „бројни сериозни правни грешки во оценувањето на европското придржување до налогот” и оцени дека препорачаните видови на примена на налогот би биле „многу проблематични за поголемиот дел од членките на СТО”.

Прочитајте и...  Ковид-19 го опфати и Фитр (Рамазан) Бајрам – баклавата и слатките со најтесниот круг на семејството

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат