Стјуардеса која работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес е позитивна на коронавирус

Стјуардесата, која има 20 години, подоцна била позитивна на тестот за вирусот и во моментов е во болница.

Стјуардеса на „Кореан Ер“ која била позитивна на новиот коронавирус работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес, соопшти корејскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Јужна Кореја денеска пријави 334 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен пораст досега, а вкупниот број на заразени сега изнесува 1.595, што е најмногу надвор од Кина.

Стјуардеса работела на летот КЕ017 на компанијата Кореан Ер од аеродромите во Сеул до Лос Анџелес на 19 февруари, како на повратниот лет КЕ012 на 20 февруари, објавија новинските агенции Joнхап и другите медиуми, а потврдија и официјални претставници на Јужна Кореја.

– Таа полетала откако се појавиле симптоми, а ние испитуваме луѓе кои имале контакт со неа на летот, се вели во соопштението на центарот.

Прочитајте и...  Се одложува издржувањето на казна затвор за оние лица кои се осудени до три години

Стјуардесата, која има 20 години, подоцна била позитивна на тестот за вирусот и во моментов е во болница.

Таа на 15 и 16 февруари била дел од екипажот на корејската компанија на лет од Израел до Сеул. Меѓу патниците на тој лет биле и припадници на јужнокорејската верска група со која се поврзани повеќе од 30 случи на Ковид-19.

– Во тек е истрага за местата кои ги посетила пациентката и луѓето со кои имала контакт, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести.

Другите членови на екипажот кои летале со неа се во 14-дневен карантин.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат