10 C
Скопје

Стивнуваат активните случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата

Стивнуваат активните случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата. Денес само два активни случаи со Ковид-19 се регистрирани на крајниот Исток, по еден во Делчево и Пехчево. Оваа бројка според надлежните дава надеж дека полека епидемијата стивнува.

-Иако е рано да се каже дека стивнува епидемијата, сепак денешниот ден дава надеж, бидејки многу мал број од пациентите на кои се сомневавме се потврдија како активни случаи. Радува фактот што шест лица од претходно заболените се регистирани за оздравени, истакнаа од делчевскиот здравствен дом.
Апелираа и понатаму граѓаните да ги почитуваат препораките на надлежните и обврската за носење заштитни маски и одржување дистанца.
Вкупниот број на заболени од Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион од почетокот на пандемијата изнесува 178 пациенти. Од нив активни во моментот се 63 случаи во Делчево и М.Каменица и 76 во Берово и Пехчево.
Прочитајте и...  Путин самиот ќе објави кога ќе ја прими втората доза, но и понатаму не открива од која вакцина

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар