СТИПЕНДИЈА ЗА СЕКОЈ СТУДЕНТ што ќе пријави корупција – Може ли да погодите кој е предлагачот? (ФОТО)

Преку пост на Твитер, албанскиот премиер Еди Рама објави идеја како да се искорени корупцијата во неговата држава. Идејата Рама ја стави на дискусија за јавноста, а посебно е примамлива за студентите.

Имено, Рама предлага секој студент кој ќе пријави докажана корупција од било кого, да добива едногодишна стипендија.

“Време е за ново заострување против корупцијата! Работиме на програма за поттикнување против молкот и пријава со доказ за злоупотребачот. Идејата за која се дискутира е: Секој студент што пријавува и носи доказ за коруптивен притисок од било кого, ја спроведува на нула таксата и добива едногодишна стипендија!”, напишал албанскиот премиер Еди Рама на социјалната мрежа Твитер.

Тwitter
Прочитајте и...  Унгарија, Романија и Бугарија со најголем економски пад на квартално ниво

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат