СТИПЕНДИЈА ЗА СЕКОЈ СТУДЕНТ што ќе пријави корупција - Може ли да погодите кој е предлагачот? (ФОТО) - Слободен печат

СТИПЕНДИЈА ЗА СЕКОЈ СТУДЕНТ што ќе пријави корупција – Може ли да погодите кој е предлагачот? (ФОТО)

Преку пост на Твитер, албанскиот премиер Еди Рама објави идеја како да се искорени корупцијата во неговата држава. Идејата Рама ја стави на дискусија за јавноста, а посебно е примамлива за студентите.

Имено, Рама предлага секој студент кој ќе пријави докажана корупција од било кого, да добива едногодишна стипендија.

“Време е за ново заострување против корупцијата! Работиме на програма за поттикнување против молкот и пријава со доказ за злоупотребачот. Идејата за која се дискутира е: Секој студент што пријавува и носи доказ за коруптивен притисок од било кого, ја спроведува на нула таксата и добива едногодишна стипендија!”, напишал албанскиот премиер Еди Рама на социјалната мрежа Твитер.

Тwitter

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

16 + 12 =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат