Стил на неделата: Ирена Јакимоска, директор и косопственик на компанијата „Комфи-Ангел”

Лилјана Грџо Дамовска, новинарка, за „Женски печат“ одбра стил на неделата, а според неа, тоа е Ирена Јакимоска, директор и косопственик на компанијата „Комфи-Ангел”.

– Таа е нестандардна во секој поглед: нејзината силно изразена индивуалност е првото што ви паѓа во очи. Ќе ја забележите и меѓу илјадници други, не затоа што од прва и физички потсетува на Мерилин Монро, туку заради вулкан-енергијата која ја носи. Таа е жена со два факултета и еден магистериум, прв човек и косопственик на успешна македонско-британска компанија „Kомфи Aнгел” која има повеќе од 700 вработени, повеќето се мажи. Ирена Јакимоска е и менаџер и портпарол на фирмата, амбициозна и упорна до крај, сама одговара на сите телефонски повици, изгради општествено одговорна фирма, донира на болници за деца, за стари, вложува во образованието на талентирани од кои очекува посериозен ангажман не само во фирмата со која таа раководи. Никогаш до сега не заборавила роденден на вработен. Горда е на нејзината компанија која 99 отсто од производството го продава во странство, а најмногу на вработените кои направија Гинисов рекорд, ја изработија најголемата перница во светот. Верификација на тоа дека животот може да биде бајка е патот што Ирена го помина – од сопственик на мал бутик за облека во Прилеп, пред 15 години, со 2.000 евра, 4 машини и неколкумина вработени основа фирма која сега има 700 вработени и е една од најуспешните во државата. Ирена ја сака облеката и таа нејзе. Храбра е и знае што и како да носи. Најчесто го облекува само еднаш и потоа го подарува. На познати и на непознати, на тие на кои им треба. Свесна е дека со години носела бреме исто како и други жени кои се разликуваат од масата, а се заради естетиката која ја претпочитала, дека дури била и изложена на потсмев и осуда, и дека сега кога е успешна тоа исто општество ја удира по раме и честита за успехот, но e категорична дека и тогаш и сега е свесни дека не влегува во рамката, само што сега тие ситуации и појави сте ги надраснале. Дефинитивно Ирена е нестандардна жена, зад неа трча времето и не можете да ја ставите во ниту една рамка. Во моментов вели дека живее нов „лајф стајл“ во кој ужива – таа е среќна сопруга, – вели Лилјана Грџо Дамовска.

Прочитајте и...  „Смета дека парите може подобро да се потрошат“ - Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!
Лилјана Грџо Дамовска

 

Прочитај повеќе

Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Слободен печат

Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Слободен печат

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Слободен печат

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат