Стил на неделата: Доц. д-р Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешенл“ Македонија

Радмила Павловска, консултант и предавач по маркетинг, за „Женски печат“ одбра стил на неделата, а според неа, тоа е доц. д-р Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешенл“ Македонија.

– За мене стилот значи соодветност. Стилот треба да соодветствува со возраста, карактерот, професијата и околината. Стилот е моќно оружје кое наместо зборови му овозможува, на оној кој го „носи“, да ги изрази своите ставови и вредности. Стилот го надополнува нашето однесување и го потенцира она што го кажуваме. Ние и самите, несвесно го покажуваме тоа со нашиот стил. Покажуваме колку сме сериозни, бунтовници, отворени или стегнати. Затоа, според мене, треба многу да се внимава на него, тој го дополнува нашиот карактер. Исто така, стилот, за мене претставува и квалитет – квалитет во материјалите на облеката и додатоците, квалитет во изработката и квалитет во идејата. Ретко околу мене гледам конзистентност во стилот и примери што ми се допаѓаат. Сепак, постојат десетина жени во мојата околина кои со текот на годините пријатно ме изненадуваат – Радмила Шеќеринска, Надица Георгиева, Маја Мојсова и неколку други, но сепак би ја издвоила Слаѓана Тасева, како репрезент на жена со стил во секоја прилика. Иако лично не ја познавам, секогаш кога ќе ја видам ми оддава позитивен впечаток со нејзиниот стил. Токму кај неа ја препознавам соодветноста која за мене е клучен фактор за добар стил. Слаѓана Тасева е секогаш адекватно облечена за секоја пригода и за својата улога, а уште поважно, во целата слика знае добро да ги искомбинира своето држење, фризурата и додатоците.

Прочитајте и...  Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)
Радмила Павловска

Прочитај повеќе

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Слободен Печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат