3.4 C
Скопје

Стигнаа резултатите од втората руска вакцина: Нема компликации кај доброволците

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примија вакцината против коронавирусот развиена од рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија Вектор, немале никакви компликации, изјави денеска шефот на Центарот за инфективни болести Александар Рижиков.

– Тестирањето почна на 21 ноември на лица постари од 60 години. Првите 25 доброволци ја примија вакцината и досега немаме забележано никакви негативни реакции, рекол тој на прес-конференција за новинарите, пренесува ТАС.

Вакцината која ја произведува Вектор е регистрирана на 14 октомври, а на 16 ноември е издадена дозвола за нови истражувања на доброволци постари од 60 години.

Прочитајте и...  Ангелов на 20 годишнината од нападот врз ПС во Теарце: Да не се заборави за да не ни се повтори

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Остави Коментар