Стево Пендаровски ме претрка!

Претседателот на државата Стево Пендаровски со мало задоцнување активно се вклучи со свој став околу целата афера настаната со случајот „Рекет“. И нормално и тој е разочаран, затоа што не се работи само за персонална слабост во поведението на одредени високи, или помалку високи кадровски решенија во политиката, обвинителството или судскиот систем. Пред сè се работи за кредибилитетот на нашата држава и уште повеќе се доведува во прашање и нејзината меѓународна перспектива.

И се слагам со Пендаровски кога своето внимание главно го посветува на евроатланската агенда на Македонија. Но она што веднаш го забележав во четирите точки од барањата до институциите е точката- ТРИ.

Таа ниеден медиум не ја апострофираше во насловот, а е со посебна порака до сите инволвирани во аферата „Рекет“ намерно или ненамерно.

Прочитајте и...  Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Вака вели Пендаровски:

„Во овој контекст е најдобро, сите оние чии имиња се споменати, независно дали со основ или намерно, само со цел да бидат дискредитирани, самоиницијативно да дадат изјави пред надлежниот обвинител со цел да покажат дека пред законот и пред јавноста сме сите исти. Јавноста има право да ги знае нашите ставови, дури и ако се работи за најневеројатни конструкции или шпекулации произведени со нечесни намери“.

Што да кажам, ме претрка Стево!

Ова по мене е најдоброто излезно решение во оваа ситуација за високо позиционираните политички личности во државата, иако нивниот ПР можеби ќе ги премислува. Огромен ефект кај граѓаните ќе има ако тие самоиницијативно без предрасуди и страв покажат лидерство и докажат дека немаат ништо со споменатата афера. Подобро одошто да чекаат да ги повикува надлежен обвинител, независно што тие и самите повикаа да се тера до крај со истрагата. На тој начин ќе им ја олеснат работата и на самите институции кои ќе добијат кураж да бидат поагилни во расчистување на случајот. Се разбира никој не очекува одењето пред обвинител да се сфати како признание на вина. Напротив, како чистилиште во кое секој ќе каже она што има да го каже, но истрагата и обвинителството да се држат до презумцијата на невиност.

Прочитајте и...  Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Сметам дека на тој начин ќе се измијат од сета сомнеж и политичка прашина што домашната јавност им ја нафрли. Со или без право!

Тоа сепак не значи дека оние кај кои во истрагата ќе се открие дека биле инволвирани во аферата „Рекет“ или во други криминални активности ќе бидат амнестирани. Напротив, кој е чист ќе си оди со крената глава. Другите се знае каде…!

Прочитај повеќе

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Слободен печат

Што е тоа политика, а што се тоа избори

Ненад Јовановиќ

Вирусот постои, не игнорирајте го – порачуваат кумановските инфектолози Јосифова и Бајрами, кои се изборија со болеста

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Мирослава Бурнс

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Мирослава Бурнс

Карантинска катарза

Жанета Скерлев