Стејт департмент: Русија „не е подготвена“ за разговори со Украина

Портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, вели дека Русија „не е подготвена за какви било сериозни дискусии со добра волја“ откако меѓународниот собир во Швајцарија во текот на викендот не донесе никаков „интересен“ напредок.

„Активностите на Русија го покажуваат ова особено јасно бидејќи таа продолжува со бомбардирачките кампањи против критичната инфраструктура на Украина, им се заканува на бродовите во Црното Море и насилно преместува десетици илјади украински деца“, нагласи Милер.

Тој потсети дека во четвртокот, претседателот Бајден и претседателот Зеленски потпишаа билатерален безбедносен договор.

Овој правно обврзувачки договор содржи збир на меѓусебни обврски кои претставуваат историско покажување на поддршка за долгорочната безбедност на Украина.

– Тоа е клучна пресвртница бидејќи настојуваме да воспоставиме широка, меѓусебно зајакнувачка и моќна мрежа на нации за да ја заштитиме иднината на Украина и да ја поддржиме нејзината евроатлантска интеграција, вклучително и нејзината интероперабилност со НАТО, истакна Милер.

Портпаролот на Стејт департментот, исто така, ги осуди кинеските компании кои ја поддржуваат Русија со опрема и рече дека ќе се преземат активности со европските партнери за да се запре протокот.

Милер, исто така, го коментираше судирот меѓу кинески брод и филипински брод за снабдување во близина на спорните острови Спратли, велејќи дека „овој ескалаторен инцидент е последен во серијата провокации од страна на НР Кина за да се попречат критички потребните залихи да стигнат до членовите на службата стационирани во Сиера мадре.

Тие дејства одразуваат постојано непочитување на безбедноста на животите на Филипинците и на меѓународното право во Јужното Кинеско Море, додава Милер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот